W ramach projektu Idee tolerancji i wielokulturowości Ireny Sendler we współczesnej Warszawie zorganizowaliśmy dwa cykle (czerwcowy i wrześniowy) bezpłatnych warsztatów filmowych i fotograficznych  dla mieszkanek i mieszkańców Warszawy. Projekt został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w warszawie, w ramach Programu “Patriotyzm Jutra”.

Warsztaty filmowe prowadziła Ela Chrzanowska – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie. Uczestniczka warsztatów dla dokumentalistów, m.in. IDFAcademy na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych IDFA w Amsterdamie (2008). Od 2003 r. pracowała dla polskiej sekcji Amnesty International m.in. jako edukatorka praw człowieka. Od 2008 r. związana z Filmoteką Narodową (FINA) oraz z festiwalami filmowymi w Polsce i za granicą. Od 2008 roku „buduje mosty” kulturalne między Polską i Meksykiem. Jest dwukrotną stypendystką Ministerstwa Spraw Zagranicznych rządu meksykańskiego. Współzałożycielka i członkini Stowarzyszenia Inicjatyw Kobiecych (od 2012 r.). Jako tłumaczka, researcherka i kierownik produkcji współpracuje w Mexico City od 2013 r. z Petrą Fischer, producentką znaną z produkcji dokumentów Michaela Glawoggera oraz dla niemieckich telewizji ZDF i ORF. W 2014 r. była researcherką i kierowniczką produkcji reportażu Tomasza Sekielskiego dla Telewizji Polskiej, o zaginionych studentach w Meksyku. Realizuje własne filmy dokumentalne: „Dom: Warszawa – Meksyk” (2013), „Rzeki. Podróż do Meksyku z Maestro Kapuścińskim” (2016) i „Homo viator” (film w fazie developmentu). Jako firma Ella Films (https://www.facebook.com/ellafilms) współorganizuje premiery filmowe, pokazy specjalne oraz przeglądy (m.in. Retrospektywa filmów Andrzeja Wajdy w Cineteca Nacional w Meksyku w 2018 r.) Jest także dystrybutorem na Polskę dokumentu Mary Skinner „W imię ich matek. Historia Ireny Sendlerowej”.

Warsztaty fotograficzne  prowadził  artysta plastyk mgr inż. Jarosław Malicki – ukończył studia magisterskie na ASP w Poznaniu oraz studia magisterskie na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Zajmuje się malarstwem, projektowaniem wnętrz, scenografią i fotografią. Jest też dydaktykiem z przygotowaniem pedagogicznym, dzięki wybranemu profilowi wykształcenia na ASP. Prowadzi liczne warsztaty doszkalające, także dla Związku Polskich Artystów Plastyków. Udziela się też społecznie i obywatelsko. W najbliższym czasie planuje zająć się malowaniem murali. Lubi podróże do ciekawych plenerów fotograficznych.